Dev Kripto Para Şirketi SEC’le Uzlaştı: 21 Milyon Dolar Ödeyecek!

Genesis Global Capital, SEC suçlamaları üzerine yapılan uzlaşmanın bir parçası olarak ceza ödemeyi kabul etti. Kripto para şirketinin SEC’le uzlaşmasına göre ceza miktarı 21 milyon dolar olacak. SEC’e yapacağı ödemeyi, ancak iflas mahkemesinin izin verdiği tüm talepleri ödemesini müteakip yapacak.

SEC, kripto para şirketi Genesis’e cezayı kesti!

Genesis Global Capital, Gemini Earn aracılığıyla kayıt dışı menkul kıymet teklifi ve satışı yaptığı suçlamalarına ilişkin uzlaşmanın bir parçası olarak 21 milyon dolar sivil ceza ödemeyi kabul etti. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, yaptığı basın açıklamasına göre, kalıcı bir tedbir kararı aldı. SEC’e yapacağı ödemeyi, ancak iflas mahkemesinin izin verdiği tüm talepleri ödemesinin ardından yapacak. SEC’in belirttiği gibi, bu Gemini Earn’den bireysel yatırımcıları da içeriyor. SEC Başkanı Gary Gensler, şu açıklamayı yaptı:

Genesis’i, bireysel kripto borç verme ürününü halka sunmadan önce kaydettirmemekle ve yatırımcıları korumak için tasarlanan temel açıklama gerekliliklerini atlamakla suçladık. Bugünkü uzlaşma, kripto borç verme platformlarının ve diğer aracıların zaman içinde test edilmiş menkul kıymetler yasalarımıza uyması gerektiğini piyasaya ve yatırım yapan halka açık hale getirmek için önceki eylemlere dayanıyor. Bunu yapmak yatırımcıları en iyi şekilde korur. Piyasalarda güveni teşvik eder. Bu isteğe bağlı değil. Kanun böyle.

Gemini Earn programının çöküşü

SEC’in İcra Bölümü direktörü Gurbir S. Grewal da konuya ilişkin olarak bir açıklama yaptı. Grewal, “Gemini Earn programının çöküşü, piyasa katılımcıları federal menkul kıymetler yasalarına uymadığında yatırımcıların maruz kaldığı bilinmeyen risklerin altını çiziyor” dedi. Ayrıca Grewal, şu hususların altını çizdi:

Bu yaptırım eyleminin açıkça ortaya koyduğu gibi, hiçbir abartı ve reklam, federal menkul kıymetler yasalarının gerektirdiği yatırımcı koruma açıklamalarının yerini alamaz.

Kripto para şirketine yönelik suçlamaların dayanağı

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere SEC, Genesis ve Gemini Trust Company’yi 12 Ocak 2023’te suçladı. Şikayetin merkezinde, Gemini Earn programı yer alıyordu. Bu program, bireysel yatırımcıların kripto varlıklarını, Genesis’e ödünç vermelerine olanak tanıyordu. Yatırımcılar, bu şekilde ödünç verdikleri varlıklar için faiz alıyordu.

Gemini Earn yatırımcıları, 19 Ocak 2023’te New York Güney Bölgesi için ABD İflas Mahkemesi’nde gönüllü Bölüm 11 başvurusunda bulunan Genesis’in likidite eksikliği nedeniyle Kasım 2022 itibariyle kripto varlıklarını çekemedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x