Borsa Yatırımcısına Soğuk Duş! “2 Hafta Sonra Geliyor! Hazırlığa Başlayın”

Gün içerisinde 9 bin 915 puanı görerek tarihi seviyeden kapanış yapan Borsa İstanbul hakkında bir önemli uyarı da ekonomist Atilla Yeşilada’dan geldi.

Yeşilada, yaşanan yükselişlerin henüz fragman olduğunu belirterek, gerçek rallinin birkaç hafta sonra gelecek yabancı yatırımcı ile başlayacağını duyurdu. Türkiye’deki enflasyon ortamı nedeniyle Borsa İstanbul’un pahalı duruma geldiği uyarısında bulunan Yeşilada, buna rağmen BIST100 endeksinde bir yıl içerisinde dolar bazlı yüzde 50 yükseliş beklediğini hatırlatarak, borsanın tüm yatırım araçlarını sollayacağını belirtti ve şu uyarılarda bulundu.

İşte Yeşilada’nın borsa yatırımcısına yönelik uyarılarından öne çıkanlar:

“Yüksek faiz ve dış piyasalardaki çalkantı Borsa İstanbul’u da zorluyor. Yaz ayları için yükseliş umudu var. Yüzde 100 diyemem çünkü Türkiye’nin kendi hikayesinden ziyade küresel olarak ciddi bir deprem yaşanıyor.

Türkiye’de borsa oldukça prim yaptı ve geleneksel sorunlarımız olan çok fazla halka arz devam ediyor. Bunlar borsanın gücünü azaltacak. Kar ivmesi düşecek yıl ilerledikçe ve özellikle bankacılık sektöründe büyük kayıp yaşanacağını gösteren raporlar var. Ekonomi modeli nedeniyle Türkiye ekonomisi yavaşlayacaksa, bunun borsaya etkisi olacaktır.

“BIST100 DOLAR BAZLI YÜZDE 50 PRİM YAPACAK”

Ancak tüm bu olumsuz koşullara rağmen Borsa İstanbul’un prim yapma ihtimali var mı? var ve bence oldukça yüksek. Çünkü yabancılar gelecek. Yabancı yatırımcı geçtiğimiz yıl mayıs ayında yapılan seçimlerden sonra kısa vadeli giriş yaptılar ve sonrasında seçim belirsizliği nedeniyle çıkış yaptılar. Kuşkuların büyük ölçüde giderildiğini biliyoruz, Mehmet Şimşek’in görevde kalacağını anladık ve ekonomik istikrar konusunda başka adımlar da atılıyor ve atılacak. Dolayısıyla yabancılar açısından cazip bir hikaye var ortada.

“BORSADA GERÇEK YÜKSELİŞ İKİ HAFTA SONRA BAŞLAYACAK”

Sene sonu BIST100’ün adil hedef fiyatı 11-12 bin arasında ki mevduat faiziyle kıyaslandığında para kaybedeceksiniz demek. Ancak yabancı öyle bakmıyor, diğer piyasalar ile kıyaslıyor ve ABD tahvil geliri ile kıyaslıyor. Bu nedenle borsa, yabancı yatırımcı için çok cazip.

Eğer dışarıda bir petrol şoku, Fed’in faiz indirimi ya da artırımı gibi sürpriz kararlar ve yeni savaşlar çıkmazsa, yabancı bir iki hafta içerisinde hisse alımlarına başlayacak ve o zaman da Borsa İstanbul gelirleri değişecektir. Çünkü yabancı gelince, hemen peşine yerli yatırımcı da gelecektir. Açık söylüyorum, hiç beklemediğim bir şekilde Erdoğan, Mehmet Şimşek’i görevden almazsa ben bir yıl içerisinde Borsa İstanbul’un bir yıl içerisinde yüzde 50 civarında prim yapacağı düşüncesindeyim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x