Kılıçdaroğlu: “Bir Kişi İçin Anayasa Yapılmaz”

CHP’nin 7. Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “yeni anayasaya ihtiyacımız var” sözlerine, “Bir kişi için anayasa yapılmaz” karşılığını verdi.

Kılıçdaroğlu, Erdoğan için “Anayasaya uymayan bir insan hangi anayasa değişikliğini yapacak?” diye sordu.

Kılıçdaroğlu’na dünkü sohbetimizde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP Genel Başkanı Özgür Özel’le yapacağı görüşmede yeni anayasa konusunu açacağını söylediğini anımsatarak bu konudaki görüşlerini sordum.

AKIL DIŞI

Şu değerlendirmeyi yaptı:

“Şu anda yürürlükte bir anayasa var. Bu anayasaya darbe anayasası diyoruz. Erdoğan’ın yaptırdığı değişiklikle darbe anayasası yönü daha güçlendi. Şimdi böyle bir anayasaya dahi uymayan birinin ‘yeni anayasa yapacağız’ demesi kadar akıl dışı bir şey yoktur.

Mevcut anayasaya uymayan biri neyi değiştirecek? Herhalde cumhurbaşkanlığı yeminini değiştirecek. Tarafsızlık yemini ediyor ya namusu ve şerefi üzerine. Onu değiştirecek herhalde.

Anayasa bir kişinin beklentilerine göre değiştirilmez. Erdoğan bunu bir kez yaptı, Türkiye ne hale geldi? Bir kişi için anayasa yapılmaz, yapılamaz.”

CHP’Lİ BAŞKANLARA TAVSİYELER

Kılıçdaroğlu, CHP yerel seçimlerde gösterdiği başarıdan duyduğu memnuniyeti vurgulayarak, yeni seçilen belediye başkanlarına tavsiyelerde bulundu.

Kılıçdaroğlu, yeni seçilen belediye başkanlarının, ikinci, üçüncü kez seçilen CHP’li belediye başkanlarını örnek almalarını isteyerek şöyle konuştu:

Kılıçdaroğlu, yeni belediye başkanlarına şu üç konuda tavsiyede bulundu:

Şeffaf yönetim, üretime yönelik sosyal yardım, fakir mahallelere kreşler açılması.

ŞEFFAF YÖNETİM

Yeni seçilen CHP’li belediye başkanlarının en çok dikkat etmeleri gereken konunun “şeffaf yönetim” olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu şu önerilerde bulundu:

“Yeni belediye başkanlarımızın dikkat etmeleri gereken birinci konu şeffaf bir yönetim sergilemeleridir. Belediyenin bütün işleri ve kararları şeffaf olmalıdır. Çünkü kullandıkları paralar halkın parasıdır. Bunu hiç unutmamaları gerekir. Bu nedenle yapacakları ihalelerle ilgili halk bilgilendirilmelidir. İhaleler şeffaf, halka açık şekilde yapılmalıdır. Tıpkı ikinci, üçüncü kez seçilen belediye başkanlarımızın yaptığı gibi ihaleler en küçük kuşkuya yol açmayacak biçimde gerçekleştirilmelidir.”

ÜRETİME YÖNELİK SOSYAL YARDIM

Kılıçdaroğlu, sosyal belediyecilikte kentlerin yoksul bölgelerine yapılan sosyal yardımların büyük önem taşıdığını ancak bu yardımların üretime yönelik olması gerektiğini şöyle vurguladı:

“Yeni seçilen belediye başkanlarımız işe fakir mahallelerden başlayarak, bu mahallelerin temel sorularını çözmeye ağırlık vermeli. Sosyal yardım sadece tüketime yönelik olmamalıdır. Bu yardımların asıl amacı üretim olmalıdır. Bu aynı zamanda iş ve istihdam yaratır. Örneğin sosyal yardım olarak ekmek, domates dağıtmak yerine domates fidesi dağıtmak çok daha uygun olur. Çünkü ihtiyacı olan vatandaş bu domates fidelerini ekerek domates üretir. Hem ihtiyacını karşılar, hem iş sahibi olur hem de gelir sahibi olur. Bu nedenle belediye başkanlarımız, fide, tohum dağıtarak yoksul vatandaşlarımıza iş ve gelir sağlamış olurlar.”

KREŞ AÇIN

Kılıçdaroğlu, belediye başkalarının öncelikli işinin fakir mahallelere kreş açmaları olduğunu vurgulayarak şu değerlendirmeyi yaptı:

“Belediye başkanlarımız fakir mahallelere kreşler açmayı öncelesinler. Çocuğun karnının doymasının yanı sıra müzik dinlemesi, şiir okuması, yaşıtlarıyla sosyalleşmesi çok önemli. Fakir mahallerde anne ve babalar çocuklarına bu olanakları sunamaz. Ancak belediye kreşler açarak sunar. Çocukların böyle yetişmesi anne ve babaları için de önemli sonuçlar doğurur. Bu çocuklar ailelerini de dönüştürürler. Bu nedenle kreşler açmak sadece çocuklara değil anne ve babalara da bir hizmettir.”

İNCELEME VE BİLGİLENDİRME

Kılıçdaroğlu, CHP’nin belediye çalışmalarını yakından izleyip incelemesinin ve çalışmalar hakkında kamuoyunu bilgilendirmesinin önemi üzerinde de durdu. Bu konudaki görüşlerini şöyle açıkladı:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x